نشست فراکسیون طب سالمندی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مسائل سالمندی و عملکرد دستگاه های اجرایی مختلف در قالب قانون برنامه ششم توسعه با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

نشست فراکسیون طب سالمندی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مسائل سالمندی و عملکرد دستگاه های اجرایی مختلف در قالب قانون برنامه ششم توسعه با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.
تیر ۳۰, ۱۴۰۰
35 بازدید

بررسی معضلات پدیده جمعیت سالمندی کشور 💢 نشست فراکسیون طب سالمندی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مسائل سالمندی و عملکرد دستگاه های اجرایی مختلف در قالب قانون برنامه ششم توسعه با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد. ✅ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “وفاق” دکتر محمدعلی محسنی بندپی ریاست فراکسیون سلامت سالمندان مجلس شورای اسلامی […]

بررسی معضلات پدیده جمعیت سالمندی کشور

💢 نشست فراکسیون طب سالمندی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مسائل سالمندی و عملکرد دستگاه های اجرایی مختلف در قالب قانون برنامه ششم توسعه با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

✅ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “وفاق” دکتر محمدعلی محسنی بندپی ریاست فراکسیون سلامت سالمندان مجلس شورای اسلامی ، در این نشست گفت: ما به دنبال این هستیم که مشکلاتی که دستگاه‌های اجرایی در این راستا با آن مواجه شده اند، یا خلأهای قانونی که برای اجرای اهداف سند ملی سالمندان وجود داشته را بررسی و رفع کنیم. ضمن اینکه این نشست ها فرصتی ایجاد می کند تا بتوانیم با توجه به اینکه در سال ۱۴۳۰ ، در حدود ۳۳ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، در قانون برنامه هفتم توسعه به این مهم بپردازیم، چرا که فرصت ما نسبت به کشورهای اروپایی که به این موضوع ورود پیدا کرده اند، بسیار محدودتر است، بنابراین باید از این سه دهه در جهت برنامه ریزی برای رفع پیامدهای آن استفاده کنیم.

🔷 وی تصریح کرد: پدیده سالمندی به عنوان یک تهدید می‌تواند تمام ارکان کشور از نظام سلامت تا حوزه رفاه اجتماعی، مسائل روحی، روانی و جسمی افراد را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل باید از الان عملکرد دستگاه های مربوطه از جمله وزارت بهداشت و درمان را که تنها ۲۵ درصد در این مورد نقش داشته و ۷۵ درصد سایر دستگاه ها نقش دارند را مورد بررسی قرار دهیم، در غیر این صورت این وزارتخانه نمی تواند وظیفه خود در جهت تامین سلامت مردم را به خوبی ایفا کند.

🔶 نماینده مردم شریف شهرستانهای نوشهر ، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ، یادآور شد: نگاه جامعه هدف به کارشناسانی است که دور این میز نشسته اند، ضمن اینکه تعریف چشم انداز موثر در این حوزه به این باز میگردد که چقدر مسئولان مربوطه برای رفع معضلات ناشی از افزایش جمعیت سالمندی مصمم بوده و با یکدیگر همکاری داشته باشند.

🔷 دکتر محسنی بندپی افزود: ما از ظرفیت کمیسیون بهداشت و درمان برای رفع مشکلات درون بخشی وزارت بهداشت استفاده می کنیم و این فقط به پدیده سالمندی برنمی گردد، ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که ما هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که هر سه قوه باید در یک کشتی حرکت کنند و هر کدام برای خود کشتی جداگانه ای داریم و در هر قوه نیز دستگاه های مختلف در قایق های جدا نشده اند و بعضاً رودررو با یکدیگر برخورد می کنند.

🔶 نماینده مردم در خانه ملت ، با بیان اینکه ما با تعیین الزامات قانونی برای بخش های درون و برون دستگاهی می توانیم از سه دهه باقی‌مانده به عنوان فرصت استفاده کنیم، همچنین برای موفقیت در این زمینه از ظرفیت موجود در مجلس بهره مند شویم، تاکید کرد: هم اکنون ظرفیت عظیمی در کشور در حوزه آموزش و تحقیقات وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم، کما اینکه ما ۶۷ دانشگاه و کلی مراکز تحقیقاتی داریم که می توانیم از ظرفیت آنها بهره مند شویم، همچنین علاوه بر استفاده از ارتباطاتی که با بخش های مختلف داریم می توانیم الزامات قانونی برای دستگاه های مختلف ایجاد کنیم.

🔷 دکتر محسنی بندپی در پاسخ به برخی که معتقدند کنترل پدیده سالمندی را باید از دوران کودکی آغاز کرد، خاطرنشان کرد: هم اکنون باید برنامه ریزی شود تا وزارت بهداشت و درمان در مقطع تحصیلات تکمیلی و هم وزارت آموزش و پروش پای کار بیایند، ضمن اینکه می توانیم در جهت اصلاح کریکولوم آموزشی و بازآموزی برنامه ریزی کنیم.

🔶 رئیس فراکسیون سلامت سالمندان مجلس شورای اسلامی ، در پایان تاکید کرد: اگر ما بتوانیم در قالب الزامات قانونی برای دانشگاه ها تعیین تکلیف کنیم، آنها ملزم به استفاده از نیروهای خود در این حوزه می شوند، از سوی دیگر برای حذف رشته دستیاری سالمندی در مقطع تحصیلات تکمیلی می توانیم از طریق کمیسیون بهداشت و درمان، طرحی را با قید فوریت مطرح کرده تا از طریق ایجاد قانونی به وزارت بهداشت کمک کنیم.

برچسب‌ها:, , , , , ,