داروخانه‌گردی؛ مشغله تازه بیماران در روزگار نایابی دارو/ گرانی و نایابی دارو مسئله‌ای چندوجهی است!

تیر ۳۰, ۱۴۰۰
24 بازدید

داروخانه‌گردی؛ مشغله تازه بیماران در روزگار نایابی دارو/ گرانی و نایابی دارو مسئله‌ای چندوجهی است! ✅ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “وفاق” دکتر محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع گرانی و کمیابی دارو در داروخانه‌ها مسئله‌ای چند وجهی است که بخشی از آن ناشی از تحریم دارو […]

داروخانه‌گردی؛ مشغله تازه بیماران در روزگار نایابی دارو/ گرانی و نایابی دارو مسئله‌ای چندوجهی است!

✅ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “وفاق” دکتر محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع گرانی و کمیابی دارو در داروخانه‌ها مسئله‌ای چند وجهی است که بخشی از آن ناشی از تحریم دارو و عدم تامین ارز مورد نیاز برای این منظور است.

🔷 وی‌ عنوان کرد: منابع دارویی کشور به دو دسته وارداتی و تولید داخلی تقسیم می‌شوند که از این میزان داروهای وارداتی سهم ۳ تا ۵ درصدی و اقلام تولیدی در کشور سهم ۹۵ تا ۹۷ درصدی دارند.

🔶 نماینده مردم شریف شهرستانهای نوشهر ، چالوس و کلاردشت افزود : به دلایلی مانند تحریم و عدم تامین ارز، اقلام دارویی وارداتی در مقایسه با نیاز بیماران تامین نشده و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

🔷 دکتر محسنی بندپی با اشاره به عدم تامین ارز دارو، ادامه داد: در حالی به دستور مقام معظم رهبری قرار بود اعتبار یک میلیارد یورویی از محل صندوق توسعه ملی برای حوزه بهداشت و درمان در شرایط کرونایی اختصاص یابد که بر اساس آخرین آمارهای به دست آمده از وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، دیوان محاسبات و خزانه تاکنون حدود ۷۰ درصد این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

🔶 ریاست فراکسیون سلامت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به عبارت بهتر اگرچه دولت مکلف به تامین ارز دارو به عنوان کالایی استراتژیک است، اما مادامی که ارز تامین نشود قادر به خرید دارو نخواهد بود.

🔷 وی با اشاره به دیگر عوامل دخیل در کمیابی و گرانی دارو در کشور، گفت: اغلب تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه دارویی خود را از خارج وارد می‌کنند، اما حالا در شرایط تحریم یا موفق به خرید مواد اولیه نمی‌شوند و یا میزان تامین محدود و گرانتر است، به این ترتیب موازنه عرضه و تقاضا به هم ریخته است.

🔶 نماینده مردم در خانه ملت مصرف بیش از حد و ۵ برابر سرانه جمعیت در کشور را از دیگر عوامل کمیابی دارو عنوان و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم وجود سامانه نسخه‌نویسی و پرونده الکترونیک برای بیماران، پزشکان اقدام به تجویز اقلام دارویی بیشتری می‌کنند.

🔷 دکتر محسنی بندپی بیان کرد: از این‌رو در کمیسیون بهداشت به جای تصویب قوانین موازی و بعضا اضافی، به دنبال اجرای قوانین مترقی هستیم که شاه‌کلید برون رفت کشورهای توسعه‌یافته از مشکلات بهداشتی و درمانی بوده‌اند.

🔶 وی تاکید کرد: بنابراین کمیسیون بهداشت به دنبال رفع خلاهای قانونی و یا ضعف‌های موجود در زمینه اجرای طرح‌های موفقی مانند پزشک خانواده، نسخه‌نویسی الکترونیک، پرونده سلامت، نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات است.

🔷 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از ساختار نامناسب عرضه به عنوان یکی دیگر از عوامل دخیل در نایابی دارو یاد و اظهار کرد: اختلال در فرآیند تحمین نیاز، تامین و عرضه و ضعف نظارتی قوی دولت از عوامل موثر دیگر است.

🔶 دکتر محسنی بندپی در پایان افزود : متاسفانه در حالی دولت باید نقش نظارتی و حاکمیتی خود را در پیش گیرد که عمدتا به ایفای نقش خدماتی پرداخته و اصرار بر تصدی‌گری دارد، حال آنکه می‌بایست با محول کردن کار در برخی حوزه‌ها سهم نظارتی و حاکمیتی خود را پررنگ‌تر کند.

برچسب‌ها:, , , , ,